PODZIEL SIĘ

Według najnowszych pomiarów góry w Tatrach mają inne wysokości niż do tej pory znaliśmy.

Wykonano najnowsze pomiary i w związku tym wydawcy map tatrzańskich z serii Rodzina Tatrzańska, czyli Zakład Kartograficzny Sygnatura, Wydawnictwo Kartograficzne Polkart, które współpracowały ze słowackim słowackim TatraPlan, przygotowali mapy turystyczne zawierające nowe pomiary szczytów, przełęczy, a także stawów.

I tak okazuje, że Litworowy Szczyt jest niższy o 63 metry i mierzy 2360 m.n.p.m.

Ciekawa sytuacja ma miejsce z Rysami. Według pomiarów wierzchołek po polskiej stronie ma równo 2500 metrów, a ten po stronie słowackiej 2501, a nie jak wcześniej sądzono – 2503.

– Największa zmiana na terenie Polski to Pośrednia Sołtysia Kopa, która jest wyższa o 34 m, znacznie niższe są szczyty Mięguszowieckie, np. Czarny jest niższy o 6 m, a Pośredni o 5 m. Przesunięto wiele znaków szczytów i przełęczy, np. Cubrynę na zwornik grani. Osoby zainteresowane stawami na pewno ucieszą się z wartości nawet dla najmniejszych oczek, trzeba jednak pamiętać, że dla stawów okresowych poziom lustra wody jest zmienny i pomiary wymagają dalszego doprecyzowania – czytamy na stronie polkart.com.pl

kliknij, aby zobaczyć więcej informacji na ten temat

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ